Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NIEDZIELA PALMOWA 14.04.2019

1.U ministrantów przy wyjściu z kościoła można nabyć prasę katolicką. 

2.Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski. Dziś na ołtarzu serca Pana Jezusa, składamy nasze skarbonki z Jałmużną Wielkopostną 2019.

3.Dziś już ostatnie w tym roku nabożeństwo gorzkich żali o godz. 15.00. 

4.Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne. 

5.W Wielki Czwartek ksiądz biskup odprawi w katedrze Mszę krzyżma o godz. 10.00. Podczas tej Mszy św. kapłani z całej diecezji odnawiają swoje przyrzeczenia oraz zostaną poświęcone oleje, które następnie są wykorzystywane podczas udzielania sakramentów: chrztu, bierzmowania, sakramentu namaszczenia chorych oraz święceń prezbiteratu i biskupstwa.

Wielki Czwartek to także dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Nie zapominajmy w tym dniu o dziękczynieniu za tak wielkie dary. W naszym kościele Msza św. zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, którą rozpoczniemy Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu…” milkną w kościołach dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy sakrament zostaje przeniesiony do ciemnicy symbolizującej modlitwę Jezusa w Ogrodzie Oliwnym. Adoracja Jezusa w ciemnicy po zakończonej Mszy św. do godz. 21.00 a w Wielki Piątek od godz. 10.00 do godz. 17.00.  

6.Wielki Piątek to dzień, w którym wspominamy mękę Pana Jezusa, dlatego też na znak jedności z Nim zobowiązani jesteśmy do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i ścisłego postu, podobnie jak to było w Środę Popielcową, gdy rozpoczynaliśmy czas przygotowania do uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Przypomina, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18 do 60 roku życia. Możemy w tym dniu spożyć jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa tylko, aby się trochę pożywić. Niech post w tym dniu nie będzie dla nas jedynie obowiązkiem, lecz niech stanie się wyrazem naszej miłości do Tego, który za nas oddał swoje życie. Zachęcam również, by także w sobotę zachować wstrzemięźliwość w spożywaniu posiłku, co pozwoli nam z tym większą radością w sercu zasiąść do wielkanocnego stołu w niedzielny poranek. 

Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 18.00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Możliwość adorowania Jezusa złożonego w grobie po Liturgii Wielkopiątkowej do godz. 21.00. Zachęcam do skorzystania z tego szczególnego czasu zadumy.

7.Wielka Sobota to dalej czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal trwamy w ciszy i zadumie nad śmiercią Chrystusa. Dlatego dla podkreślenia tego, warto w tym dniu zachować post i postarajmy się tak zaplanować nasze przyjście do kościoła, abyśmy mogli zatrzymać się choć na kilka minut na adoracji. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa będzie trwała tego dnia od godz. 10.00 do 19.00. 

Symbole święconki są jutrzenką życia i zmartwychwstania. Błogosławieństwo pokarmów w Pruskach o godz. 11.00 a w Białutach o godz. 12.00. Liturgia Wielkiej Soboty to Wigilia paschalna, sprawowana w naszej świątyni późnym wieczorem o godz. 20.00, jest już rozpoczęciem celebracji uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Zadbajmy o jej uroczystą oprawę przynosząc na nią świece by w jej blasku odnaleźć światło Chrystusa i odnowić nasze przyrzeczenia chrzcielne.

8.Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy Mszą Świętą połączoną z procesją rezurekcyjną o godz. 6.00. Następne Msze w tym dniu w Pruskach o godz. 9.30 i Białutach o godz. 11.00.

9.Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii. 

10.Intencje mszalne.

11.Dziś była niedziela z kolektą gospodarczą przeznaczoną na potrzeby naszej parafii. Za wszystkie złożone z serca ofiary składam z serca płynące Bóg zapłać.

12.Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę 2019.

13.Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w przeżycia tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego.

 


Parafia św Jakuba Apostoła w Białutach

 

Adres:
Białuty 21, 13-240 Iłowo-Osada


Kontakt:
tel. 503 758 620
tel. 23 654 14 54

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


Konto Bankowe:
PKO BP
86 1020 3583 0000 3902 0039 2134