Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XXX NIEDZIELA ZWYKŁA 28.10.2018

1.U ministrantów przy wyjściu z kościoła można nabyć prasę katolicką.  

2.W tym tygodniu Kościół w kalendarzu liturgicznym wspomina:

- w czwartek – uroczystość Wszystkich Świętych;

- w piątek – wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych.

3.Dzisiejsza, ostatnia niedziela października, w kalendarzu liturgicznym rokrocznie obchodzona jest jako rocznica poświęcenia własnego, parafialnego kościoła, czyli oddania świątyni na wyłączną własność Panu Bogu. Dzisiaj dziękujemy za nasz parafialny wieczernik, w którym gromadzimy się na modlitwie, na liturgii, w którym sprawujemy Najświętszą Ofiarę i inne sakramenty. Tutaj umacniamy naszą wspólnotę z Panem Bogiem i braćmi. Ale z tym dzisiejszym dziękczynieniem, wiąże się też zobowiązanie, abyśmy jako wspólnota odpowiednio dbali o to miejsce szczególnej obecności Pana Boga. Musimy zadbać o to, aby nasz parafialny kościół ciągle piękniał, aby również od strony materialnej był miejscem godnym swego Gospodarza. Jesteśmy to winni również wobec przyszłych pokoleń, które tu po nas przyjdą, aby uzewnętrzniać swoją wiarę i chwalić Pana Boga.

4.We wtorek już ostatnie październikowe nabożeństwo różańcowe dla dzieci. Od Dnia Zadusznego, będziemy modlić się różańcem za naszych zmarłych, polecanych w wspominkach jednorazowych. Przy tej okazji chcę bardzo serdecznie podziękować za wspólną modlitwę różańcową wszystkim w niej uczestniczącym parafianom, a szczególne dziękuję: dzieciom, młodzieży i wspólnoty Żywego Różańca, którzy przez cały miesiąc prowadzili rozważania różańcowe. 

5.W czwartek, 1 listopada, w Uroczystość Wszystkich Świętych, chcemy oddać cześć wyznawcom Chrystusa, którzy po dobrym i uczciwym życiu osiągnęli wieczne z Nim zjednoczenie w Jego królestwie. Ta uroczystość to również przypomnienie, że każdy chrześcijanin jest powołany do świętości, że niebo jest naszą prawdziwą ojczyzną. Msze Święte w naszym kościele jak w niedziele z jedną tylko zmianą, a mianowicie: nie będzie mszy św. o godz. 11.00 tylko o godz. 12.00 na naszym parafialnym cmentarzu, a bezpośrednio po mszy, procesja połączona z modlitwami za zmarłych i błogosławieństwem grobów. Jeżeli jednak będą niekorzystne warunki pogodowe, to Msza św. będzie w kościele o tej samej godzinie czyli o 12.00 a bezpośrednio po niej, tylko procesja na cmentarzu.

6.W piątek, 2 listopada, przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Modlimy się w tym dniu za tych, którzy nas poprzedzili w drodze do wieczności. Modlimy się za zmarłych, a w sposób szczególny za tych, którzy przez proces oczyszczenia w czyśćcowym ogniu oczekują wiecznego zjednoczenia z Panem. W Dzień Zaduszny Msza św. tylko o godz. 16.00. Bezpośrednio po mszy św. procesja z modlitwami za zamarłych z naszej parafii, budowniczych i dobrodziejów oraz za tych którzy spoczywają wokół naszego kościoła. 

7.W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W piątek okazja do spowiedzi od godz.15.00. Po spowiedzi i adoracji o godz. 16.00 msza święta wotywna o Najświętszym Sercu Pana Jezusa. Zachęcam do skorzystania ze spowiedzi, zwłaszcza że z daru odpustu możemy skorzystać tylko z czystym sercem, wolnym od grzechów i wszelkich przywiązań. W sobotę wotywa o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny.

8.Okazja do zyskania odpustów za zmarłych:

- Wierni, którzy nabożnie odwiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskają odpust dla dusz w czyśćcu cierpiących; odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada jest zupełny, w pozostałe zaś dni roku – cząstkowy. Jest to odpust pod zwykłymi warunkami; odpust zupełny można zyskać (dla jednej duszy w czyśćcu cierpiącej) jeden raz na dzień;

- Wierni, którzy odwiedzą kościół lub kaplicę (tę z której prawnie korzystają) w celu przyjścia z pomocą duszom zmarłych i odmówią tam Ojcze nasz i Wierzę w Boga, mogą w Dzień Zaduszny zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami; spowiedź św., Komunia św. i modlitwa w intencji wyznaczonej przez papieża. Odpust ten można zyskać od południa dnia poprzedniego aż do północy z drugiego na trzeciego listopada. W intencjach papieża można odmówić na przykład jedno Ojcze nasz i jedno Zdrowaś Maryjo lub jakąkolwiek inną modlitwę. Do zyskania odpustu zupełnego wymagane jest nadto wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, również lekkiego. Jeżeli brak jest wspomnianej dyspozycji lub wymaganych warunków, wówczas odpust ten będzie cząstkowy. 

9.Pamiętajmy jednak, że najpiękniejszy dar dla naszych zmarłych to nie kwiaty i znicze, które są wyrazem wdzięczności i pamięci, ale nasza modlitwa i Eucharystia – Ofiara Jezusa dla odkupienia ludzkości, to największy dar, który podarował nam Jezus wypraszając łaski nieba naszym zmarłym. Niech nie zabraknie tej modlitwy z naszej strony dla Tych, którzy odeszli z naszych rodzin, naszych najbliższych, których tak bardzo kochaliśmy i ciągle nosimy w sercu.

10.Przez cały listopad możemy składać w zakrystii wypominki jednorazowe i roczne. Za zmarłych polecanych w wypominkach jednorazowych modlić się będziemy na różańcu po mszy św. przez cały miesiąc i w dni powszednie a nowe wypominki roczne będą czytane w każdą niedzielę przed sumą parafialną o godz. 11.00 od 2 grudnia – 1 Niedzieli Adwentu.

11.Została już założona na nowy rok księga intencji mszalnych, jest zatem już możliwość zamówienia mszy św. za zmarłych i mszy z okazji różnych okoliczności rodzinnych. 

12.Pamiętajmy też o przedłużeniu dzierżawy grobów, po upływie 20 lat od pochówku zmarłej osoby, jeżeli nam zależy i dalej chcemy mieć prawo do dysponowania tym miejscem. Proszę o przekazanie tej informacji swoim najbliższym, którzy opiekują się grobami swoich zmarłych i dokonanie przedłużenia dzierżawy.

13.Na te listopadowe dni modlitwy i zadumy przygotujmy groby naszych bliskich, zatroszczmy się o porządek na cmentarzu. Śmieci, różne odpadki, zużyte znicze, stare kwiaty proszę składać tylko w wyznaczonym miejscu.

14.Od piątku czyli – Dnia Zadusznego, zmienia się godzina odprawiania Mszy Św. w tygodniu na godz. 16.00.   

15.Intencje mszalne w tym tygodniu…

16.W tym tygodniu nie będzie mszy św. w poniedziałek.

17.Szkolne Koło Caritas z naszej szkoły podstawowej, które powstało w tym roku szkolnym 

i opiekunem jest p. Klaudia Zakrzewska nauczycielka z j. angielskiego, w następną niedzielę w Białutach, przeprowadzi akcję Senior świeci przykładem. W ramach tej akcji będą rozdawane po mszach świętych odblaski dla osób starszych z naszej parafii. Wszystkim dzieciom zaangażowanym, dziękujemy za przeprowadzenie akcji.   

18.Wszystkim gościom i parafianom życzę udanej niedzieli i błogosławionego tygodnia. 

 


Parafia św Jakuba Apostoła w Białutach

 

Adres:
Białuty 21, 13-240 Iłowo-Osada


Kontakt:
tel. 503 758 620
tel. 23 654 14 54

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


Konto Bankowe:
PKO BP
86 1020 3583 0000 3902 0039 2134